Veri Merkezi Dizayn ve Kurulumu

Veriyi saklayan sunucuların sürekliliğinin sağlanması, bulundukları sistem odalarının ısı, nem, toz, yangın, su basması gibi her türlü olasılıklar için gerekli önlemlerin alınmasını gerektirir. Tüm bunların yanında sağlıklı bir kablolama, soğutma ve güç kaynakları sistemleri mümkünse yedekli olacak şekilde tasarlanmalı ve sistem odaları için uygulanmalıdır. Bu açıdan bakıldığında sistem odalarının dizaynı ve kurulumu oldukça komplekstir.

Kurumlar kendi veri merkezlerini kendi bünyelerinde bu şekilde oluşturacakları sistem odalarında veya bir servis sağlayıcısının tüm bu koşulları en sağlıklı şekilde sağladığı ve kiralama yöntemi ile hizmete açtığı veri merkezi kabinlerinde barındırabilirler. Servis sağlayıcılarının sağladığı veri merkezi çözümlerinde ihtiyaca bağlı olarak; komple rack kabin yanında sadece sunucu hizmeti veya sadece tek bir sanal sunucu hizmeti de alabilirler. Servis sağlayıcıları veri merkezi, sunucu barındırma, sanal sunucu, sınırsız hosting, web hosting, kurumsal hosting, veri merkezi çözümleri, sunucu hizmetleri gibi birçok hizmet yelpazesine sahiptir.

Kurulacak veri merkezlerinde veri yedekleme sistemlerindeki harddisk’ten, hizmet veren sunuculara, tüm cihazların bağlı bulunduğu switch’lere, güvenliği sağlayan firewall’a kadar tüm cihazların yedekli dizayn edilmesi tavsiye edilir. Kullanılacak bazı teknolojiler ve protokoller sayesinde yedek olarak konumlandırılan cihazların da aktif bir şekilde çalışması sağlanabilir.

INOTEK olarak Veri merkezi dizayn ve kurulum projelerinizin tasarımdan anahtar teslim sürecine kadar yapmayı taahhüt etmekteyiz.